Госкомпредпринимательства за сокращение опасных видов хозяйственной деятельности


Держкомпідприємництво виступає за перегляд Постанови КМУ від 27.12.2008 № 1164 та зменшення кількості видів господарської діяльності, що віднесені до високого ступеню ризику.
З ініціативи Держкомпідприємництва, що була підтриманою Урядом,  21травня 2009 прийнято Постанову № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року», спрямовану на суттєве скорочення кількість перевірок  суб’єктів господарювання. Одночасно стартувала робота «гарячої лінії», на яку підприємці повідомляють про невиконання  урядового рішення контролюючими органами.
Після ґрунтовного аналізу звернень представників малого та середнього бізнесу Держкомпідприємництво констатує, що в Україні сформувався невірний підхід до здійснення державного  контролю  за суб’єктами господарювання. Органи, що перевіряють підприємства, мають за мету покарати підприємців за вчинені  порушення, у той час як  доцільніше було б допомагати бізнесу не допускати порушень вимог законодавства, а санкції застосовувати тільки до злісних порушників. Саме на виявлення і усунення порушень спрямована вимога   Постанови № 502 щодо надання суб'єктові господарювання припису про усунення протягом 30 діб виявлених порушень. Представники бізнесу, які звернулись по допомогу на «гарячу лінію», зазначають, що  переважна більшість перевіряючих не виконують цю вимогу, а одразу приймають рішення про застосування до підприємців фінансових і адміністративних санкцій.

Найбільше підприємці скаржаться на Держспоживстандарт та Фонд соціального захисту інвалідів. Велика кількість скарг на Держспоживстандарт пов’язана з положеннями Постанови КМУ від 27.12.2008 № 1164 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності...»,  згідно з якою  діяльність більшості суб’єктів господарювання  віднесена зазначеним відомством до високого ступеня ризику. Незважаючи на численні звернення Держкомпідприємництва до керівництва Держспоживстандарту з конструктивними пропозиціями про перегляд положень постанови, Держспоживстандарт вважає питання внесення змін до Постанови № 1164 передчасним. Тому Державним комітетом з питань регуляторної політики та підприємництва буде ініційовано скасування зазначеної постанови.

Також, необхідно зазначити про відмову Фонду соціального захисту інвалідів виконувати рішення Кабінету Міністрів України, про що свідчать численні скарги підприємців. Фонд у своєму листі до Держкомпідприємництва повідомив про те, що на нього не поширюється а ні дія Постанови № 502, а ні Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
 
Складна ситуація з виконанням Постанови № 502 склалася на ринках України, тому Держкомпідприємництвом був розроблений проект Постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення перевірок на ринках України». Цим проектом, зокрема, контролюючим органам доручено:
- проводити перевірку суб’єктів господарювання, що здійснюють організацію торгівлі на ринку (адміністрацій ринків) окремо від суб’єктів, які торгують на ринках, оформлюючи при цьому на кожного підприємця направлення на перевірку.
- обстеження, хронометражі виручки, інвентаризацію товарів здійснювати виключно в рамках проведення планових або позапланових перевірок.
При цьому проектом постанови звернуто увагу контролюючих органів на здійснення заходів державного нагляду (контролю) без перешкоджання господарській діяльності суб'єктів господарювання.
 
Одночасно Держкомпідприємництво наголошує  на належній роботі з виконання вимог Постанови № 502 деяких центральних органів виконавчої влади. Так, значно зменшено кількість проведених планових перевірок МНС (на 51%), НКРЕ (на 50%), Мінпромполітики (на 82%), Мінагрополітики (Інспекція контролю якості с/г продукції на 55%), Мінрегіонбудом (на 76%), Мінтрансзв’язку (на 67%), а МВС та Держкомветмедицини після прийняття Постанови № 502 взагалі  не проводять планові заходи державного нагляду (контролю). Пенсійний фонд України та МНС привели у відповідність до вимог Постанови № 502 свої власні нормативно-правові акти.

  Держкомпідприємництво пропонує  :
-   покласти персональну відповідальність на міністрів, керівників інших контролюючих органів за недотримання вимог Постанови «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю)»  ;
-   Держспоживстандарту, з метою зменшення кількості видів господарської діяльності, що   віднесені до високого ступеню ризику, переглянути положення Постанови    КМУ  від 27.12.2008 № 1164.

  Прес-служба Держкомпідприємництва
Понравилась статья? Поделиться с друзьями: